Rezervační smlouva a její náležitosti

Koupě nemovitosti je dlouhý proces, během kterého se setkáte s věcmi, o kterých jste zatím neměli ani zdání. Nejspíše vás potká i podpis rezervační smlouvy, která se uzavírá jako projev vašeho vážného zájmu o koupi nemovitosti. Pokud má všechny náležitosti a je správně sepsána přináší jistotu jak vám, tak prodávajícím. Vám přinese jistotu, že vybranou nemovitost nekoupí někdo jiný a prodávajícím, že o nemovitost máte opravdu zájem a skoupí to myslíte vážně.

Přestože je rezervační smlouva důležitým bodem v celém procesu koupě nemovitosti, neexistuje žádný závazný předpis, který určuje náležitosti této smlouvy. Nezapomínejte, že Vám z rezervační smlouvy plynou určité povinnosti, proto než ji podepíšete rozmyslete, zda vybraná nemovitost, je ta která splňuje vaše požadavky. Pro vaší lepší orientaci v této věci vám přinášíme tento článek s několika radami.

Třístranná rezervační smlouva

Trvejte na třístranné rezervační smlouvě, jedině ta Vám přináší jistotu, že majitel nebude nemovitost nabízet dál sám. Dvoustranná rezervační smlouva, která se uzavře mezi realitní kanceláří a kupujícím, k ničemu nezavazuje prodávajícího a je pro vás nevýhodná. Většina solidních realitních kanceláří, včetně Aktivreality, používá třístrannou rezervační smlouvu. Pokud se přesto stane, že realitní kancelář nechce ustoupit a chce podepsat dvoustrannou rezervační smlouvu, nechte si od makléře předložit oprávnění, podle kterého může rezervační smlouvu uzavřít.

Prověřte právní stav nemovitosti

Před podpisem si nechte předložit list vlastnictví, ze kterého bude jasný vlastník nemovitosti a případná omezení vlastnických práv (různá zástavní práva, věcná břemena a exekuce). V případě, že něco podobného v listu vlastnictví najdete, žádejte závazek, který zaručí vyřešení tohoto problému. U rodinného domu se ujistěte jaké pozemky jsou součástí prodeje a jak je to s přístupovou cestou.

Financování nemovitosti

Jestli budete hradit z vlastních zdrojů není co řešit, ale pokud si budete na koupi nemovitosti brát hypoteční úvěr je třeba začít jednat včas. Ve spolupráci s vaším hypotečním poradcem si nechte zkontrolovat registry a příjmy, budete pak mít lepší představu jestli máte šanci hypotéku získat.

Rezervační poplatek

Obvykle budete rezervační poplatek skládat na účet realitní kanceláře, ve většině případů se pak použije na platbu provize zprostředkovatele. Ujistěte se, zda je poplatek součástí kupní ceny. V rezervační smlouvě by také mělo být uvedeno kdy má zprostředkovatel nárok na vyplacení provize. Standartně by k výplatě provize mělo dojít ve chvíli kdy prodej skutečně proběhl.

Náležitosti smlouvy

Jak jsme uvedli výše rezervační smlouva není nijak zákonně ošetřena. Ale určitě by měla obsahovat informace shrnuté v několika následujících bodech:

  • Identifikační údaje zúčastněných stran
  • Přesný popis nemovitosti
  • Konečná cena nemovitosti
  • Způsob úhrady ceny a zajištění převodu nemovitosti
  • Výše sankcí

V případě, že potřebujete poradit s prodejem nebo koupí nemovitosti, obraťte se na nás.

AktivHolding s.r.o.
28. října 919
277 11
Neratovice