Vystěhujte veškeré osobní věci, kusy nábytku nebo spotřebiče, které hodláte umístit do nového bytu či domu. Jakmile vynesete poslední věc, zkuste se na dům podívat tak trochu z jiného pohledu. Nyní se již nejedná o vaše dlouholeté bydliště, nýbrž o nemovitost, která může zajímavým způsobem obohatit váš rodinný rozpočet.
Najděte a shromážděte dokumenty, kterými můžete prokázat, že jste oprávněni nakládat s nemovitostí. Tyto dokumenty může chtít vidět potenciální kupec a budete je potřebovat také při převodu nemovitosti na nového majitele, k němuž dochází na katastru nemovitostí.
Pokud se nechcete aktivně účastnit celkové rekonstrukce domu, snažte se vyřídit alespoň nezbytné opravy, mezi které se řadí třeba vrzající dveře, kapající kohoutky nebo špatně ukotvené prahy. I takových maličkostí si zájemce během osobní prohlídky zaručeně všimne.
Tento krok se přílišné oblibě z pochopitelných důvodů netěší. Pozvat ale kupce do zaprášené staré barabizny, z níž se na něj budou snášet pavouci a popraskaná omítka, není úplně ideální. Proto popadněte kbelík, hadr a smeták a dejte dům „do pucu“. Nezapomeňte na okna a zrcadla. Výsledek bude stát za to!
Cílem Home Stagingu je dosáhnout toho, aby se nemovitost jevila co nejatraktivněji pro co největší počet potenciálních klientů. Jedná se o přípravu domu nebo bytu k nafocení fotografií pro realitní kanceláře a k prohlídce potenciálních zájemců. Pracujte s tím, co v domě máte, a upravte jeho vybavení do přijatelné podoby. Dokoupit pak stačí pouze misku s čerstvým ovocem, čerstvě nařezané květiny nebo další drobnosti, které podtrhnou výsledný dojem.
Neprezentujte se nemovitostí, v níž chybí světlo. Raději zde nechte původní osvětlení nebo pořiďte nové. Nejlépe ovšem nemovitost působí na denním světle, proto se snažte osobní prohlídky plánovat na ideální hodinu. Vedle nešlápnete ani tehdy, pokud nemovitost čerstvě vymalujete nebo alespoň doplníte o rozjasňující pruhy tapet.
Krok č. 7: Upravte venkovní plochy
Nezapomeňte ani na pozemek a příjezdovou cestu nacházející se před samotnou nemovitostí. Vyspravte díry, posekejte trávník, shrabejte listí, ořezejte stromy. Ideálně sem nasaďte některé druhy okrasných dřevin nebo kvetoucích rostlin.
Máte-li před domem jezírko, vyčistěte jej. Pokud se uvnitř domu nachází krb, důkladně ho vymeťte a nanoste čerstvá polena. Během osobní prohlídky můžete nechat krb hořet. Praskání a vůně dřeva dotvoří tu správnou rodinnou atmosféru.
Co si budeme nalhávat, sociální zařízení je ve straších zástavbách oním pomyslným kamenem úrazu. Aby působilo čistým a příjemným dojmem, pořiďte zde nové koberečky, mýdla, ale třeba i ručníky nebo zrcadla. Vedle nešlápnete ani s novými koupelnovými doplňky nebo balíčkem luxusní kosmetiky.
Určitě nechcete, aby potenciálního kupce praštil hned při vstupu do domu pach naftalínu nebo kočičího záchodku. Proto pořiďte osvěžovače se příjemnými vůněmi.
Během prohlídky nechte kupce v některé z místností samotného. Dáte mu tak čas a prostor k přemýšlení o dalším postupu.